18 Şubat 2014 Salı

!F İSTANBUL 2014 GÖRÜLMESİ GEREKENLER!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali bu yıl 13. kez perdesini aralayacak. Festival 13 Şubat’ta İstanbul’dan demir alıp 27 Şubat-2 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir’e uğruyor. Programı açıklanan ve biletleri satışa çıkan festivalin öne çıkan filmlerini ve de yolunuz düşerse aman ıskalamayın dediğim filmleri sizler için seçtim.

Bu yıl festival hepsi birbirinden albenili ve iddialı filmlere sahne olacak. Lars von Trier’in daha gösterilmeden olay olan filmi “Nymphomaniac/İtiraf” Türkiye’de ilk kez !f’de gösterilecek.Film bir seks bağımlısının yaşadıklarını anlatıyor. Başrolde Charlote Gainsbourg ve Shia LaBeouf’u izleyeceğiz.

“The Double/Öteki” Dostoyevski’nin aynı adlı eserinden Richard Ayoade tarafından uyarlandı. Filmin başrolünde Jesse Eisenberg var. Ayoade’nin, bir adamın delirme sürecini komedi olarak yorumladığı film görülmeye değer.


 
Ramon Zürcher adlı sinema öğrencisinin bitirme projesi “The Strange Little Cat/Tuhaf Kedicik” hem konusu hem de meselesini anlatışı ile ilgi çekici. Usta bir yönetmin olgunluk yapımı gibi duran bu film, Berlin’de yaşayan bir ailenin gündelik yaşamına tanıklık ediyor. Kesinlikle festivalin en dikkat çeken filmlerinden biri.1990’ların kült filmlerinden “Traninspotting” yazar Irvine Welsh’in eserinden uyarlanmıştı. Welsh’in aynı adlı romanından “Filth/Pislik”, uyuşturucu bağımlısı bir polis memurunu anlatıyor. Filmin başrolünde James McAvoy yer alıyor.
James Ponsoldt’un üçüncü uzun metrajlı filmi “The Spectacular Now/Şu An Muhteşem” özellikle Amerikan bağımsızlarına müptelâ sinemaseverin mutlu edecek bir yapım. Film bağımsız filmlerin merkezi Sundance Film Festivali’nde gösterilmiş ve eleştirmenlerce oldukça beğenilmişti.


                                                   Hayao Miyazaki emeklilik filmim dediği “The Wind Rises/Rüzgar Yükseliyor” ise ustanın yeni şaheseri. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın uçaklarını tasarlayan Jiro Horiskosh’un hayatına anlatan film el çizimleri ile hazırlanmış ve son derece tadından yenmez bir halde izleyicisini bekliyor.
Clio Barnard, ilk uzun metrajlı filmi “The Selfish Giant/Bencil Dev”de 13 yaşlarında iki çocuğun hikayesini anlatıyor. Gerçekçi yapısı ve oyuncularının performansları ile öne çıkan film eleştirmenlerin bu yılki listelerinde üst sıralardaydı.


Johanhan Glazer’in son filmi“Under the Skin/Derinin Altında”nın başrolünde Scarlett Johansson’u izleyeceğiz hem de otostopçu erkekleri avlayan bir uzaylı rolünde. Film atmosfer kurmasındaki başarısı ile öne çıkıyor. 


13. !F İstanbul’un ıskalanmaması gereken filmlerinin başında 15 saatlik belgelesi “Sinemanın Hikayesi”nin yönetmeni Mark Cousins’un yeni belgesel filmi geliyor. Cousins, bu kez çocukların gözünden sinemayı anlatıyor: “A Story of Children and Film/Sinema ve Çocukların Hikayesi”, David Lynch hayranları “David Lynch: Mediation, Creativity, Peace/David Lynch: Meditasyon, Yaratıcılık, Huzur” ile Wong Kar Wai hayranları ise “The Grandmaster/Büyük Usta” ile sevdikleri yönetmenler ile hasret giderirken;  6 dalda Oscar adayı “Dallas Buyers Club/Sınırsızlar Kulübü” ise festivalin seyredilmesi gereken filmlerinin başını çekiyor.


Hiç yorum yok: