12 Aralık 2012 Çarşamba

2013'UN İŞTAH KABARTAN YABANCI FİLMLERİ2013’un İlk Yarısında İzlenmesi Gereken Filmler


     Yeni olan her şey insanoğlunu heyecanlandırmıştır.Bu heyecan bazen yeni bir “yıl” sayesinde olurken bazen de yeni “filmler” sayesinde olmuştur. Yeni yılla gelen ve gelecek olan filmlerin insanda yarattığı heyecanı anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Bu yazıda 2013’ün (ilk altı ay) gişe canavarlarını, beklenen yapımlarını ve sürpriz filmlerini bulacaksınız. Vizyon Tarihi : 28 Aralık 2012

     Her ne kadar 2012’in son günlerinde vizyona girecek olsa da Life Of Pi/Pi’nin Yaşamı’nı ve yarattığı heyecanı 2013’de yaşayacağız. Kanadalı yazar Yann Martel’in romanından uyarlanan film 2002’den beri gündemde. M. Night Shyamalan, Alfonso Cuaron, Jean Jacques Jeunet gibi isimlerin yönetmenlik için adı geçen yapımda, yönetmenlik koltuğuna Ang Lee’i var. Gemi kazasının ardından bir Bengalkaplanıyla 227 gün geçiren gencin öyküsünü anlatan film büyük ses getirecek gibi.


Vizyon Tarihi : 28 Aralık 2012
     Pi’nin Yaşamı gibi Anna Karenina’da 2012’ye veda ettiğimiz günlerde vizyonda olacak. Tolstoy’un kendisi kadar ünlü bu eseri daha önce birçok kez sinema ve televizyona uyarlandı. Bu uyarlama da Anna Karenina karakterine Keira Knightley, Anna’nın eşi rolünde ise Jude Law’ı izleyeceğimiz filmin yönetmeni daha önce Keira Knightley ile iki kere çalışmış Pride & Prejudice/Aşk ve Gurur ve Atonement/Kefaret filmleriyle kendini ispatlayan Joe Wright. Toronto Film Festivali’nde ilk kez gösterilen filmin, Jude Law’ın performansı ile göz doldurduğunu hatırlatmakta yarar ver.

Vizyon Tarihi : 1 Şubat 2013
  


     Django Unchained/Zincirsiz Amerikan İç Savaşı’nın iki yıl Liöncesinde geçiyor ve filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio, Jamie Foxx ve Christoph Waltz gibi birbirinden ünlü isimler var. Filmin Yönetmeni ise Quentin Tarantino. 1993 yılına kadar Amerika’da şiddet yüklü sahneleri sebebiyle yasak olan 1966 yapımı Django, Tarantino’nun filmine esin kaynağı. 

     Amerikan tarihinin suikasta kurban giden ilk başkanı Abraham Lincoln hayatı, Steven Spielberg’ün yıllardır bekleyen projesiydi. Bu yıl izleyeceğimiz Lincoln, başkanın son dönemine odaklanıyor. Abraham Lincoln’e fiziksel olarak benzeyen Liam Neelson başta içinde olduğu bu projeden rolünü yaşlı bulduğu için çekildi ve rol Daniel Day Lewis ‘e kaldı.

 

 


Vizyon Tarihi : 1 Mart 2013

         Son yıllarda oyunculuğuyla öne çıkan Ryan  Gosling Gangster Squad/Suç Çetesi adlı yapımla sinemalarımızı ziyaret edecek. Film 1940’ların Los Angeles’ında geçiyor. Filmin yönetmeni üç yıl önce korku-komedi türündeki Zombieland adlı yapımın yönetmeni Ruben Fleischer,  filmin diğer oyuncuları ise, Sean Penn, Josh Brolin. Filmin konusu ise kabaca şöyle: 1949 Los Angeles kenti zalim ve doğuştan kalpazan Mickey Cohen'in (Sean Penn) kontrolü altındadır. Uyuşturucu, silah ve kadın ticaretini tek elden yürüten Cohen, güçlü mafya adamalrının yanı sıra yerel polisi ve hatta politikacıları da arkasına almıştır. Los Angeles Polis Departmanında kimse karşısına çıkmaya cesaret edemezken birimie dışardan destek vermekle görevlendirilen Teğmen John O'Mara (Josh Brolin) and Jerry Wooters (Ryan Gosling), Cohen'in işlerine çomak sokmayı becerebilecek midir?               Vizyon Tarihi : 1 Mart 2013

 

 

     Oscar Ödüllü King Speech/Zorakı Kral, ile sağlam bir çıkış yakalayan İngiliz yönetmen Tom Hooper, 42 ülkede 50 milyondan fazla seyirciye ulaşan Sefiller müzkalini sinemaya uyarladı. Victor Hugo’nun 1862 tarihli bu ölümsüz eseri, müzikal bir yorumla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanırken, filmde Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter gibi isimler yer alıyor. Yılın en ilgi çekici yapımlarından biri olmasına kesin gözüyle bakılan film izleyicilere de farklı duygular yaşatacak.

 

 

        Vizyon Tarihi : 8 Mart 2013

 

 


   Hollywood’un en fantastik öykülerinden Oz Büyücüsü, Sam Raimi’nin yönetmenliğinde Muhteşem ve Kudretli Oz adıyla sinemaverlerin beğenisine sunulacak. Oz Büyücüsü’nün öncesini anlatan filmde, büyücü rolü için Robert Downey Jr. ve Johny Depp’in adı geçse de rolü James Franco kaptı. Michelle Williams, Rachel Weisz, Mila Kunis filmin diğer oyuncuları.


Vizyon Tarihi : 12 Nisan 2013     Son yıllarda aksiyon filmlerine iyice konsantre olan Tom Cruise’u Oblivion’da izleceğiz. Tron filmi ile tanıdığımız yönetmen Joseph Kosinski'nin yönettiği film, yönetmenin kendi çizgi romanından sinemaya uyarlandı. Kıyamet sonrası bir kurguya sahip olan filmin kadrosunda Tom Cruise'un yanı sıra Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Nicolaj Coster-Waldau, Melissa Leo ve Morgan Freeman yer alıyor.

 

                     Vizyon Tarihi : 3 Mayıs 20

 

     İlk olarak 2008’de karşımıza çıkan Iron Man 2013’de üçüncü filmiyle karşımızda olacak. Robert Downey Jr.’ı yine Tony Stark rolünde izleyeceğimiz filmin yönetmeni değişiyor. İlk iki filmi yöneten Jon Favreau koltuğunu Shane Black’a bıraktı. Üçüncü filmdeki değişikliklerden biri de filmi dağıtan firma ile ilgili. İlk iki filmi dağıtan ve beklenenin üstünde gişe rakamları yakalayan Paramount, Marvel ile anlaşması bitmesi üzerine, yerini Walt Disney’e bıraktı. Gwyneth Paltrow’un aynı rolle seyirci karşızına çıkacağı filmde Guy Pearce “Aldrich Killian” rolüyle perdeye yansıyacak.

           Vizyon Tarihi : 17 Mayıs 2013

      F. Scott Fitzgerald’ın daha önce beyazperdeye defalarca uyarlanan kitabı The Great Gatsby/Muhteşem Gatsby’ı yeni bir yorumla izleyeceğiz. Filmin konusu hakkında bilge verecek olursam: Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920'lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York'a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway'nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Leonardo DiCaprio Tobey Maguire, Carey Mulligan ve Joel Edgerton isimleri yer alıyor. 3D çekilen filmin yönetmenliğini ise Baz Luhrmann üstleniyor.


               Vizyon Tarihi : 7 Haziran 2013

     2009 yılında J.J.Abrams tarafından yenilenen kadrosu ile izlediğimiz Star Trek/Uzay Yolu hatırı sayılır bir gişe gelirine ulaşmış, ayrıca büyük bir çoğunluk tarafından beğenilişti. Eski ilgiyi yeniden yakalayan seri bu sene yeni macerasıyla sevenleriyle buluşacak. Star Trek Into Darkness/Star Trek: Bilinmeze Doğru adındaki bu yeni macerada J.J.Abrams yine yönetmen olarak karşımıza çıkarken Kaptan Kirk rolüyle Chris Pine, Mr. Spock rolüyle Zachary Quinto izleyeceğiz. Paramount Pictures, yönetmen J.J. Abrams'ın filmi 3 boyutlu çekmesini istedi. Fakat Abrams IMAX boyutlu çekmekte kararlıydı. Sonuçta iki taraf da anlaşmaya vardı ve bu film IMAX kameralarla 2 boyutlu çekildikten sonra post prodüksiyonda 3D2ye dönüştürülen ilk film olarak tarihe de geçti.     Edebiyat uyarlamalarının ağırlıkta göründüğü 2013 yılının ilk yarısında izlenmesi gereken yapımlar bu şekilde sıralanırken, şehrinize gelmesi muhtemel bu filmleri ıskalamayın der, yeni yazılarda buluşmayı ümit ederiz.


(Film isimleri ve gösterim tarihleri değişiklik gösterebilir.)


 


KAAN OKAN


 

Hiç yorum yok: