31 Mart 2016 Perşembe

YÖNETMENLİKTE YAPARIM OYUNCULUKTA


Sinemanın bazı oyuncularını sadece kamera önünde olmak kesmez. Onlar kamera arkasını da merak ederler ve bu merakları sadece merak olarak kalmaz, 3 2 1 deyip film çekmeye yani yönetmeye başlarlar. İşte kamera önünden arkasına geçen oyuncu yönetmenlerin en başarılıları:
Clint Eastwood
Clint Eastwood: Aslında Eastwood oyunculuktan yönetmenliğe geçmiş ve en başarılı filmleri çekmiş isimdir dediğimizde herhalde yanlış bir şey yapmamış oluruz. İMDB verilerine göre şu an için Eastwood'un yönettiği 37 film görünüyor. (TV için dizi bölümleri dahil) Unforgiven ve Million Dollar Baby ile yönetmenliği tescillenen Eastwood'un yönettiği filmleri izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.
George Clooney
George Clooney: Beyazperdenin aranan isimlerinden Clooney ilk uzun metrajlı filmi Confessions of Dangerous Mind / Tehlikeli Aklın İtirafları 'ndan beri hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Hatta ikinci filmi Good Night and Good Luck / İyi Geceler, İyi Şanslar filmi ile En İyi Yönetmen Oscar'ına aday dahi olmuştu. Leatherheads / İkili Oyun, The Ides of March / Zirveye Giden Yol, The Monuments Men / Hazine Avcıları George Clooney'nin yönettiği diğer filmler.
Angelina Jolie
Angelina Jolie: Sinemanın güzel ve gözde oyuncularından Angelina Jolie daha şimdiden biri belgesel dördü de uzun metrajlı kurmaca filme yönetmenlik yaptı. Jolie'nin özellikle son yıllarda oyunculuktan ziyade yönetmenliğe daha fazla önem verdiğini görmemek için kör olmak gerekir. Jolie'nin yönettiği filmlere gelince: A Place in Time, In the Land of Blood and Honey / Kan ve Aşk, Unbroken / Boyun Eğmez, By the Sea / Hayatın Kıyısında ve First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers.

Ben Affleck

Ben Affleck: Ben Affleck sanki kariyerine başladığından beri oyunculuktan daha çok kamera arkasına hevesli gibi . Matt Damon ile birlikte senaristliğini yaptığı Good Will Hunting / Can Dostum'la En İyi Sanaryo Oscar'ını kucaklamışlardı. Affleck'in yönetmenlik kariyerine  göz atacak olursak karşımıza gerçekten iyi çekilmiş filmler çıkıyor. Gone Baby Gone / Kızımı Kurtarın, The Town / Hırsızlar Şehri ve En İyi Film Oscar'ını alan Argo. Ben Affleck'in yönetmenlik kariyeri nasıl ilerleyecek gerçekten merak konusu.Sean Penn
Sean Penn: Sinema tarihinin en cool oyuncularından Sean Penn birkaç kısa film ve dört uzun metraj sahibi. İlk filmi The Indian Runner ile başlayan kariyeri Into The Wild ile zirveye ulaştı. 2001'de çektiği The Pledge ile Altın Palmiye adayı olan Penn'in yönetmenlik katiyerinde ne yapacağı en çok merak edilen oyunculardan.
Guillaume Canet
Guillaume Canet: Fransız sinemasının dünya sinemasın armağagı Canet, oyunculuk ve yönetmenliği dengeli yürüten isimlerden.Çekiği Tell No One ile çok sayıda ödül ve övgü alan Canet, yönettiği diğer filmler: Blood Ties, Les petits mouchoirs/Küçük Tatlı Yalanlar'dır.Julie Delpy
Julie Delpy: Şimdiye kadar ikisi kısa altısı uzun metraj film yöneten Delpy, son yıllarda oyunculuktan yönetmenliğe geçen ve en üretken olan isimlerden. Bir yanda Paris'de 2 Gün ile başladığı seriyi devam ettirken diğer yanda diğer filmlerini tasarlayan Julie Delpy'nin yönettiği uzun metrajlara gelince: Looking for Jimmy, 2 Days in Paris, The Countess/Kontes, Le Skylab, 2 Days in New York ve Lolo.


Kaynak : Bant MAG

Derleyen : Kaan Okan

Hiç yorum yok: